תכנון אדריכלי של מטבח - תכנון מטבח

תכנון אדריכלי של מטבח - תכנון מטבח

לקביעת פגישת יעוץ עם מעצבת ללא התחייבות - לחץ/י כאן
בעשרות השנים האחרונות, הפך המטבח לחלל מרכזי שבין ארבעת הקירות ביניהם אנו מתגוררים. מגמות העיצוב של ימינו, הן בעלות נטייה חזקה יותר ליצירת חלל פתוח בין המטבח, פינת האוכל והסלון – מה שמביא לחופש יצירתי רב יותר עבור תכנון אדריכלי של מטבח; ההתייחסות לתכנון מטבח היא ממש כפי שמתייחסים לתכנון פרקטי של רהיט מסוים.

על הצעד הראשון של תכנון מטבח לכלול היכרות בריאה עם האפשרויות הקיימות בפנינו; סקרו את חברות המטבחים השונות הקיימות בשוק, בקרו בנגריות המתמחות בייצור מטבחים ודפדפו בקטלוגים. התעניינו בחומרים השונים, בטווחי מחירים בדרכי פרזול ועוד.

לאחר מכן, יש לקחת בחשבון עלויות של פריטים חשובים כגון – ארונות המטבח והפרזול, וכן משטחים קריטיים כגון: חיפויי הקרמיקה, משטחי השיש, קרמיקה למטבח, מוצרי חשמל חדשים או קודמים, תשתית החשמל וכן את עלויות פירוקו של המטבח הישן. במרבית המקרים, יתקיימו חריגות מסוימות מהתקציב המוערך הראשוני, בשל אי-לקיחה בחשבון של הוצאות נלוות.

תכנון אדריכלי במטבח

איך לתכנן מטבח בצורה יעילה ופרקטית?

החלקים העיקריים המרכיבים תכנון אדריכלי של מטבח הינם – תכנון גודל המטבח, מיקומם של הפונקציות המרכזיות של המטבח – המקרר, הכיור, הכיריים, הארונות וכן – אבזרי החשמל. תכנון אדריכלי של מטבח אמור ליצור משטחי עבודה נוחים, שלא יביא אותנו לכדי התרוצצות מיותרת ורבה בין הפונקציות המרכזיות שלו. מטבח טוב יכול להיות מתוכנן ממשטחי עבודה צמודים לקירות, בצורת רי"ש או חי"ת. אפשרות אחרת היא יצירת משטח עבודה בצורת אי – המהווה גם דלפק ישיבה. על פי גישה זו, אפשרויות האחסון יהיו בארונות גבוהים אשר ימוקמו על קיר אחד. קיר זה יכול לכלול ארון המכיל את המקרר, ארון מזווה ותנור (מרצפה לתקרה) – מצב שלא ייצור פיזור בחלקי המטבח השונים.

תכנון מטבח

בהמשך, תכנון מטבח יתייחס לאופי האחסון בארונות המטבח. האחסון יתאפשר במגרות, ארונות, סלסילות רשת, מדפים נשלפים וכו' – בהתאם לבחירת המתכננים. הגישה הנהוגה כיום, היא אחסון בארונות התחתונים – במגרות, מיקום בו הגישה נוחה וגם שטח האחסון מנוצל טוב יותר. ארון המזווה יאפשר שימוש במדפים נשלפים.

חלקו האחרון של תכנון אדריכלי של עיצוב פנים ושל מטבח יתמקד בגימור החיצוני של המטבח. יישאלו שאלות חשובות לגבי חזיתות הארונות (האם יהיו עשויות עץ מלא, צביעה בתנור, זכוכית, פורניר פורמייקה ...) ולגבי העיצוב – האם יש להעדיפו בקו כפרי, קו מודרני ועוד.